Hawaii Swimming
2019 HI Age Group LCM Championship - 7/18/2019 to 7/21/2019
Results::Session01:Session02::Session03::Session04::Session05::Session06::Session07
Team Scores::Individual Scores
TM File
Event 1  Girls 13-14 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        9:35.04  AAA
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Kamehameha Swim Club-HI  'A'                9:08.49    9:10.10 AAA     40  
     1) Kai Flanagan 14                 2) Christie Jiang 14              
     3) Charlie Ann Limasa 14           4) Joey Misailidis 14             
  2 Hawaii Swimming Club - Oahu-HI  'A'         9:21.22    9:17.66 AAA     34  
     1) Karissa Ginoza 13               2) Natalie Low 14                 
     3) Helena Colletta 13              4) Tulip Hori 13                  
  3 Aulea Swim Club-HI  'A'                     9:41.93    9:27.25 AAA     32  
     1) Cate Ferandin 14                2) Tehani Kong 14                 
     3) Hudson Geier 14                 4) Nawai Kela 13                  
  4 Kamehameha Swim Club-HI  'B'                9:22.01    9:34.28 AAA     30  
     1) Reina Lileikis 13               2) Naomi Nakaya 14                
     3) Sala Yasumi 13                  4) Nikki Centra 13                
  5 Punahou Aquatics-HI  'A'                    9:52.79    9:46.20         28  
     1) Sophia Hurd 13                  2) Colette Jones 14               
     3) Ciera Fujiwara 13               4) Gabby Holm 14                  
  6 Island Aquatics-HI  'A'                     9:35.04   10:01.81         26  
     1) Sundi King 13                   2) Anna-Marie Skinder 13          
     3) Mikela De Aguiar 13             4) Melia Lee 13                   
  7 Iolani Swim Club-HI  'A'                    9:26.80   10:08.29         24  
     1) Natsuki Uchino 13               2) Avalyne Andaya 13              
     3) Alessia Philippe 13             4) Lexi Labbe 13                  
 
Event 2  Boys 13-14 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        9:21.24  AAA
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kamehameha Swim Club-HI  'A'                8:57.85    8:47.55 AAA     40  
     1) Stone Miller 14                 2) Samuel Ruelas 13               
     3) Knut Robinson 14                4) Briscoe Beaton 14              
  2 Kona Aquatics-HI  'A'                       9:35.00    8:57.26 AAA     34  
     1) Nolan Morton 14                 2) YoHan Choi 13                  
     3) Aiden Ankrum 14                 4) Duke Becker 14                 
  3 Hawaii Swimming Club - Oahu-HI  'A'         9:17.67    9:20.50 AAA     32  
     1) Connor Seminavage 13            2) Ken Yamashiro 14               
     3) Raffy Lamug 14                  4) Riki Watanabe 14               
  4 Iolani Swim Club-HI  'A'                    9:05.90    9:26.07         30  
     1) Evan Wong 13                    2) Parker Hursty 13               
     3) Josh Taufahema 14               4) Finn Arrillaga 13              
  5 Aulea Swim Club-HI  'A'                     9:32.72    9:34.78         28  
     1) Alex Lerner 13                  2) Luca Courteau 14               
     3) Aiden Moritz 14                 4) Walker Slay 13                 
 
Event 3  Girls 15-18 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        9:35.04  AAA
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kamehameha Swim Club-HI  'A'                9:11.68    8:45.16 AAA     40  
     1) Grace Monahan 15                2) Sofia Carlson 16               
     3) Mari Yasumi 18                  4) Paulina Ruelas 17              
  2 Aulea Swim Club-HI  'A'                     9:00.69    9:00.16 AAA     34  
     1) Lily Bachl 15                   2) Tasha Ford 16                  
     3) Alana Barthel 16                4) Jen Reiter 15                  
  3 Hawaii Swimming Club - Oahu-HI  'A'         8:13.44Y   9:10.87 AAA     32  
     1) Kylie Carter 16                 2) Mikaila Domingo 17             
     3) Kamille Pellettieri 16          4) Jordynn Brown 16               
  4 Kamehameha Swim Club-HI  'B'                9:25.70    9:21.89 AAA     30  
     1) Jamy Lum 18                     2) Leigh Farah 17                 
     3) Claudia Galaida 16              4) Lauren Croll 16                
  5 Island Aquatics-HI  'A'                     8:30.43    9:56.84         28  
     1) Maria King 15                   2) Keanna Campbell 15             
     3) Kamalani Figueroa 15            4) Madison Eiting 17              
 -- Kamehameha Swim Club-HI  'C'                9:34.13   X9:58.03        
     1) Gessica King 16                 2) Sydney Kau 16                  
     3) Kayla Garo-Drzymala 17          4) Mandarine Chyba Rabeendran 15  
 
Event 4  Boys 15-18 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        8:44.88  AAA
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kamehameha Swim Club-HI  'A'                7:49.28    7:53.94 AAA     40  
     1) Michael Petrides 18             2) Noah Peters 16                 
     3) Tyler Kawakami 18               4) Jaek Horner 18                 
  2 Kamehameha Swim Club-HI  'B'                8:00.43    7:58.25 AAA     34  
     1) Makena Ginoza 17                2) Jarrett Takahashi 18           
     3) Micah Ginoza 17                 4) Noah Carlson 18                
  3 Aulea Swim Club-HI  'A'                     8:37.87    8:22.80 AAA     32  
     1) Ethan Ravelo 16                 2) Jon Reiter 16                  
     3) Kai West 17                     4) Tom Caps 15                    
  4 Hawaii Swimming Club - Oahu-HI  'A'         8:24.01    8:27.96 AAA     30  
     1) Aaren Orquia 15                 2) Kobe Lilio 17                  
     3) Colin Fergueson 18              4) Carl McNabb 15                 
 -- Kamehameha Swim Club-HI  'C'                8:12.56   X8:14.87 AAA    
     1) Devin Alejado 16                2) Noa Copp 17                    
     3) Brennan Dompe 16                4) Rayne Duhaylonsod 16           
 -- Kamehameha Swim Club-HI  'D'                8:41.39   X8:38.15 AAA    
     1) Matthew Chang 16                2) Corbin Lofton 18               
     3) Blaise Swartwood 15             4) Kanoa Sawai 18                 
 -- Kamehameha Swim Club-HI  'E'                8:34.83   X8:49.01        
     1) Tyson Lin 15                    2) Sam Delgadillo 16              
     3) Luke Cheung 16                  4) Jack Mucciarone 17             
 
Event 5  Girls 13-14 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       18:53.19  13-14 AGWZ
       20:39.99  13-14 AAA
       22:43.99  13-14 AA
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kai Flanagan        14 KSC-HI              18:33.44   18:22.39 AGWZ    20  
  2 Helena Colletta     13 HSC-HI              19:08.95   18:26.16 AGWZ    17  
  3 Tulip Hori          13 HSC-HI              19:05.70   19:01.68 AAA     16  
  4 Reina Lileikis      13 KSC-HI              19:44.99   19:37.45 AAA     15  
  5 Kamaira Silva       14 SKA-HI              19:12.11   19:38.56 AAA     14  
  6 Nikki Centra        13 KSC-HI              19:57.87Y  19:46.05 AAA     13  
  7 Bella Shurley       13 PHIN-HI             19:41.53   19:52.84 AAA     12  
  8 Hudson Geier        14 AUL-HI              19:38.61   20:15.08 AAA     11  
 
Event 5  Girls 15-18 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       20:19.99  15-18 AAA
       22:21.99  15-18 AA
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Jamy Lum            18 KSC-HI              17:35.35Y  18:27.24 AAA     20  
  2 Paulina Ruelas      17 KSC-HI              18:37.60   18:30.73 AAA     17  
  3 Reyna Iwamoto       17 PCA-HI              18:20.44   18:37.55 AAA     16  
  4 Leigh Farah         17 KSC-HI              18:39.11   18:41.09 AAA     15  
  5 Claudia Galaida     16 KSC-HI              20:18.13   20:05.33 AAA     14  
  6 Katelyn Chua-Chiac  16 KSC-HI              20:14.33   20:05.61 AAA     13  
  7 Keanna Campbell     15 IA-HI               20:13.52   20:12.04 AAA     12  
  8 Skylar Webb         16 AUL-HI              20:02.41   20:42.52 AA      11  
 
Event 6  Boys 13-14 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       18:09.39  13-14 AGWZ
       19:59.99  13-14 AAA
       21:59.99  13-14 AA
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Stone Miller        14 KSC-HI              18:03.00   17:32.77 AGWZ    20  
  2 Mathew Iverson      14 Lahaina-HI          18:04.28   17:57.23 AGWZ    17  
  3 Aiden Ankrum        14 KONA-HI             18:42.12   18:14.10 AAA     16  
  4 Luca Courteau       14 AUL-HI              19:21.83Y  19:00.54 AAA     15  
  5 Peter Mucciarone    13 PAQ-HI              19:25.41   19:01.71 AAA     14  
  6 Ian Raquel          14 SKA-HI              19:03.60Y  19:10.07 AAA     13  
  7 Knut Robinson       14 KSC-HI              19:01.78   19:14.83 AAA     12  
  8 Samuel Ruelas       13 KSC-HI              19:56.94   19:23.05 AAA     11  
  9 Evan Wong           13 IOL-HI              19:44.17   19:29.74 AAA      9  
 10 T.J. Barrett        14 MDSC-HI             19:46.88   19:39.96 AAA      7  
 
Event 6  Boys 15-18 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       19:29.99  15-18 AAA
       21:26.98  15-18 AA
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Micah Ginoza        17 KSC-HI              16:47.75   16:31.11 AAA     20  
  2 Makena Ginoza       17 KSC-HI              17:13.78   16:35.26 AAA     17  
  3 Noah Peters         16 KSC-HI              17:25.35   17:08.38 AAA     16  
  4 Brennan Dompe       16 KSC-HI              17:19.87   17:17.46 AAA     15  
  5 Rayne Duhaylonsod   16 KSC-HI              17:40.53   17:26.23 AAA     14  
  6 Carl McNabb         15 HSC-HI              17:31.59   17:30.29 AAA     13  
  7 Kai West            17 AUL-HI              18:08.57   17:45.21 AAA     12  
  8 Xander Babcock      16 AAA-HI              18:03.89   17:50.94 AAA     11  
  9 Jack Mucciarone     17 KSC-HI              18:35.58   17:54.26 AAA      9  
 10 Kobe Lilio          17 HSC-HI              17:47.78   17:55.26 AAA      7  
 11 Corbin Lofton       18 KSC-HI              18:09.53   17:56.00 AAA      6  
 12 Tyler Tanaka        15 SKA-HI              17:59.03   18:19.80 AAA      5  
 13 Luke Cheung         16 KSC-HI              18:59.57   18:30.27 AAA      4  
 14 Sam Delgadillo      16 KSC-HI              18:48.22   18:32.88 AAA      3  
 
Event 7  Girls 11-12 400 LC Meter IM
===============================================================================
        5:45.49  AGWZ
        6:22.88  AAA
        7:01.16  AA
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Sage Miller         11 KSC-HI               5:58.09    5:43.64 AGWZ    20  
  2 Haylie Kaichi       12 PAQ-HI               6:01.66    5:53.44 AAA     17  
  3 Kei Nishikawa       12 PCA-HI               6:06.80    6:00.14 AAA     16  
  4 Kyra Lurito         12 KSC-HI               6:09.22    6:03.64 AAA     15  
  5 Johanna Zeebe       12 KSC-HI               5:30.13Y   6:03.87 AAA     14  
  6 Kaysa Ong           12 MAUI-HI              6:11.26    6:06.86 AAA     13  
 
Event 8  Boys 11-12 400 LC Meter IM
===============================================================================
        5:39.99  AGWZ
        6:47.35  AAA
        7:28.08  AA
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kekai Haines        12 ASC-HI               6:17.84    5:57.56 AAA     20  
  2 Kodai Eskin         11 KSC-HI               6:17.93    6:04.19 AAA     17  
  3 Taha Zairi          11 KSC-HI               6:32.03    6:04.87 AAA     16  
  4 Kaiea Hudgins       11 ASC-HI               6:38.90    6:30.87 AAA     15  
  5 Hulton Chicoine     12 ASC-HI               5:36.85Y   6:39.68 AAA     14  
 
Event 9  Girls 11-12 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        4:44.00  AAA
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Swim Kauai Aquatics-HI  'A'                 4:35.70    4:26.62 AAA     40  
     1) Mahina Dameron 12               2) Pulama Kaeo 12                 
     3) TaiMana Kjeldsen 11             4) Chloe Inouye 12                
  2 Kamehameha Swim Club-HI  'A'                4:35.58    4:27.86 AAA     34  
     1) Abigail Monahan 11              2) Sage Miller 11                 
     3) Kyra Lurito 12                  4) Tea Brandon 12                 
  3 Punahou Aquatics-HI  'A'                    4:38.41    4:28.89 AAA     32  
     1) Jordan Jiuliano 12              2) Alyssa Clark 12                
     3) Kaci Reyes 11                   4) Haylie Kaichi 12               
  4 Hawaii Swimming Club - Oahu-HI  'A'         4:41.06    4:34.31 AAA     30  
     1) Kokona Watanabe 12              2) Aika Swanson 11                
     3) Jayz Tomisa 12                  4) Kailani Laforteza 12           
  5 Splash Aquatics - Makiki-HI  'A'            4:54.31    4:52.44         28  
     1) Aeryn Imai 12                   2) Jada Lee 12                    
     3) Emma Nakamoto 11                4) Callie Nishikawa 11            
  6 Island Aquatics-HI  'A'                     4:44.00    4:55.08         26  
     1) Emma Davis 12                   2) Emma Lee 11                    
     3) Chloe Cuomo 11                  4) Abigail Skinder 12             
  7 Kamehameha Swim Club-HI  'B'                3:55.90Y   5:00.63         24  
     1) Tai Misailidis 11               2) Kimie Ginoza 12                
     3) Alexandra Fox 11                4) Johanna Zeebe 12               
  8 Maui Swim Club-HI  'A'                      5:06.94    5:05.99         22  
     1) Kaysa Ong 12                    2) Anna Corpuz 12                 
     3) Caitlyn Antonio 12              4) Ava Castillo 12                
  9 Iolani Swim Club-HI  'A'                    5:18.06    5:13.71         18  
     1) Sophia Owen 12                  2) Leila Thinom 11                
     3) Alyna Andaya 11                 4) Marley Iraha 11                
 
Event 10  Boys 11-12 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        4:50.32  AAA
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Splash Aquatics - Makiki-HI  'A'            4:35.39    4:32.96 AAA     40  
     1) Jordan Fang 12                  2) Evans Tan 11                   
     3) Nicholas Xu 11                  4) Kaita Endo 11                  
  2 Kamehameha Swim Club-HI  'A'                4:50.60    4:48.40 AAA     34  
     1) Taha Zairi 11                   2) Blake Garlin 11                
     3) Kodai Eskin 11                  4) Greyson Gough 12               
  3 Academy Swim Club - Hawaii-HI  'A'          5:03.60    4:52.17         32  
     1) Hulton Chicoine 12              2) Kaiea Hudgins 11               
     3) Coleson Pouoa 11                4) Kekai Haines 12                
  4 Hawaii Swimming Club - Oahu-HI  'A'         5:04.07    4:55.69         30  
     1) Enzo Portuondo 12               2) Kamake'eponolahui Zane 12      
     3) Kai Pellettieri 11              4) Mason Shimabuku 12             
 
Event 11  Girls 13-14 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        4:24.24  AAA
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kamehameha Swim Club-HI  'A'                4:12.14    4:11.74 AAA     40  
     1) Christie Jiang 14               2) Kai Flanagan 14                
     3) Charlie Ann Limasa 14           4) Joey Misailidis 14             
  2 Hawaii Swimming Club - Oahu-HI  'A'         4:15.55    4:18.37 AAA     34  
     1) Skylar Kaneshiro 13             2) Karissa Ginoza 13              
     3) Natalie Low 14                  4) Alexa Ozment 13                
  3 Aulea Swim Club-HI  'A'                     4:21.14    4:19.24 AAA     32  
     1) Cate Ferandin 14                2) Tehani Kong 14                 
     3) Nawai Kela 13                   4) Kamaile Palaualelo 14          
  4 Kamehameha Swim Club-HI  'B'                4:18.18    4:25.50         30  
     1) Naomi Nakaya 14                 2) Nikki Centra 13                
     3) Reina Lileikis 13               4) Sala Yasumi 13                 
  5 Punahou Aquatics-HI  'A'                    4:28.30    4:26.96         28  
     1) Sophia Hurd 13                  2) Colette Jones 14               
     3) Ciera Fujiwara 13               4) Gabby Holm 14                  
  6 Iolani Swim Club-HI  'A'                    4:32.07    4:32.58         26  
     1) Natsuki Uchino 13               2) Alessia Philippe 13            
     3) Avalyne Andaya 13               4) Lexi Labbe 13                  
  7 Island Aquatics-HI  'A'                     4:04.04    4:36.28         24  
     1) Melia Lee 13                    2) Sundi King 13                  
     3) Mikela De Aguiar 13             4) Kylee Takeda 14                
  8 Splash Aquatics - Makiki-HI  'A'            4:51.93    5:03.20         22  
     1) Neve Dagdagan 14                2) Caylie Saiki 13                
     3) Sydney Kawana 14                4) Jessica Yen 14                 
 
Event 12  Boys 13-14 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        4:14.12  AAA
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kona Aquatics-HI  'A'                       4:12.00    4:02.54 AAA     40  
     1) Nolan Morton 14                 2) Aiden Ankrum 14                
     3) YoHan Choi 13                   4) Duke Becker 14                 
  2 Kamehameha Swim Club-HI  'A'                4:07.81    4:04.29 AAA     34  
     1) Stone Miller 14                 2) Samuel Ruelas 13               
     3) Briscoe Beaton 14               4) Griffin Ragan 13               
  3 Hawaii Swimming Club - Oahu-HI  'A'         4:09.75    4:08.62 AAA     32  
     1) Raffy Lamug 14                  2) Riki Watanabe 14               
     3) Ken Yamashiro 14                4) Connor Seminavage 13           
  4 Aulea Swim Club-HI  'A'                     4:14.50    4:14.08 AAA     30  
     1) Alex Lerner 13                  2) Luca Courteau 14               
     3) Aiden Moritz 14                 4) Kai Aus 13                     
 -- Iolani Swim Club-HI  'A'                    4:10.58         DQ        
     1) Josh Taufahema 14               2) Finn Arrillaga 13              
     3) Evan Wong 13                    4) Parker Hursty 13               
 
Event 13  Girls 15-18 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        4:21.44  AAA
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kamehameha Swim Club-HI  'A'                4:20.12    4:01.40 AAA     40  
     1) Paulina Ruelas 17               2) Sofia Carlson 16               
     3) Mari Yasumi 18                  4) Grace Monahan 15               
  2 Aulea Swim Club-HI  'A'                     4:06.77    4:05.21 AAA     34  
     1) Lily Bachl 15                   2) Alana Barthel 16               
     3) Tasha Ford 16                   4) Jen Reiter 15                  
  3 Hawaii Swimming Club - Oahu-HI  'A'         4:19.77    4:09.05 AAA     32  
     1) Kaya Takashige 17               2) Kylie Carter 16                
     3) Mikaila Domingo 17              4) Jordynn Brown 16               
  4 Iolani Swim Club-HI  'A'                    4:07.52    4:15.99 AAA     30  
     1) Rose Garcia 16                  2) Syd Whitty 18                  
     3) Lexi Berganio 16                4) Yu Ishii 16                    
  5 Kamehameha Swim Club-HI  'B'                4:17.30    4:21.43 AAA     28  
     1) Jamy Lum 18                     2) Leigh Farah 17                 
     3) Lauren Croll 16                 4) Malu San Luis 18               
  6 Hawaii Swimming Club - Oahu-HI  'B'         4:18.74    4:25.60         26  
     1) Kat King 15                     2) Abigail Arne 15                
     3) Maddy Yamada 16                 4) Kamille Pellettieri 16         
  7 Island Aquatics-HI  'A'                     4:31.79    4:34.24         24  
     1) Madison Eiting 17               2) Keanna Campbell 15             
     3) Maria King 15                   4) Kamalani Figueroa 15           
 -- Kamehameha Swim Club-HI  'C'                4:19.86   X4:29.60        
     1) Kayla Garo-Drzymala 17          2) Claudia Galaida 16             
     3) Katelyn Chua-Chiaco 16          4) Gessica King 16                
 
Event 14  Boys 15-18 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        3:56.76  AAA
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kamehameha Swim Club-HI  'A'                3:41.69    3:34.71 AAA     40  
     1) Tyler Kawakami 18               2) Noah Peters 16                 
     3) Noa Copp 17                     4) Michael Petrides 18            
  2 Kamehameha Swim Club-HI  'B'                3:41.81    3:42.07 AAA     34  
     1) Jaek Horner 18                  2) Devin Alejado 16               
     3) Jarrett Takahashi 18            4) Noah Carlson 18                
  3 Aulea Swim Club-HI  'A'                     3:49.73    3:46.80 AAA     32  
     1) Jon Reiter 16                   2) Tom Caps 15                    
     3) Ethan Ravelo 16                 4) Zack West 15                   
  4 Hawaii Swimming Club - Oahu-HI  'A'         3:46.93    3:47.54 AAA     30  
     1) Colin Fergueson 18              2) Carl McNabb 15                 
     3) Arec Cober 18                   4) Aaren Orquia 15                
  5 Maui Swim Club-HI  'A'                      3:55.30    3:52.51 AAA     28  
     1) Connor Gunderson 15             2) Sean Cerizo 16                 
     3) Patrick Garduque 15             4) Ka'eo Kaupalolo 16             
 -- Kamehameha Swim Club-HI  'C'                3:45.30   X3:46.05 AAA    
     1) Rayne Duhaylonsod 16            2) Kanoa Sawai 18                 
     3) Corbin Lofton 18                4) Tyson Lin 15                   
 -- Kamehameha Swim Club-HI  'D'                3:51.15   X3:49.24 AAA    
     1) Micah Ginoza 17                 2) Brennan Dompe 16               
     3) Luke Cheung 16                  4) Makena Ginoza 17               
 -- Kamehameha Swim Club-HI  'E'                3:52.84   X3:58.18        
     1) Blaise Swartwood 15             2) Jack Mucciarone 17             
     3) Sam Delgadillo 16               4) Matthew Chang 16               
 
                    Combined Team Scores - Through Event 14                    
 
  1. Kamehameha Swim Club                948   2. Hawaii Swimming Club - Oahu         395
  3. Aulea Swim Club                     303   4. Island Aquatics                     140
  5. Iolani Swim Club                    137   6. Punahou Aquatics                    119
  7. Splash Aquatics - Makiki             90   7. Kona Aquatics                        90
  9. Academy Swim Club - Hawaii           81  10. Swim Kauai Aquatics                  72
 11. Maui Swim Club                       63  12. Pearl City Aquatics                  32
 13. Lahaina Swim Club                    17  14. Kona Dolphin Swim Club               12
 15. Aloha Aquatics Association           11  16. Maui Dolphins Swim Club               7